architektura / cuda świata / 30 st mary axe


30 St Mary Axe


 

Budynek 30 St Mary Axe znajdujący się w Londynie nazywany jest mniej oficjalnie Swiss Re oraz potocznie Gherin – co tłumaczymy jako korniszon, jest jednym z najmłodszych cudów świata. Budynek został ukończony w roku 2003 a zaprojektowany przez Norman Foster.

Budowla wyróżnia się wyjątkowym kształtem i kolorem który przypomina ogórek- stąd potoczna nazwa korniszon. Cały budynek jest przeszklony a jego kształt jest wyjątkowo aerodynamiczny, co pomaga nie tylko w zawirowaniach wiatru ale również w wykorzystaniu szkła jako nośnika światła ale także jako naturalna wentylacja. Tego typu rozwiązanie pomaga zaoszczędzić ok 50 % energii w porównaniu do innych budynków.

Cud ma 180 metrów wysokości i składa się z 40 pięter a ich wspólna powierzchnia wynosi 76 tysięcy i 400 metrów. Wewnątrz oprócz oczywistych biur znajdują się również całe partie wiszących ogrodów i ataria, niczym dziwnym są dla stałych bywalców rosnące wewnątrz drzewa.

Część znawców uważa, że budynek absolutnie nie powinien nosić miana cudu świata, gdyż zupełnie nie pasuje do swojego otoczenia, przez co jego inność nie zachwyca a tylko dziwi.

 


   

30 St Mary Axe